Пятница, 26.04.2019, 19:45
Приветствую Вас Гость | RSS

Реферати, курсові, дипломні роботи

Поиск

Главная » 2011 » Октябрь » 6 » Заселення та освоєння території Києва людиною від пізнього палеоліту до раннього залізного віку.

12:53
Заселення та освоєння території Києва людиною від пізнього палеоліту до раннього залізного віку.
Заселення та освоєння території Києва людиною від пізнього палеоліту до раннього залізного віку.

Первісні культури.

Найдавніші з відомих поселень людини на території сучасного Києва відносять до періоду пізнього палеоліту (древнього кам'яного століття - близько 15-20 тисяч років тому ). Місця стоянок первісної людини , який вів мисливство на мамонтів і шерстистих носорогів, досить численні. Палеолітична стоянка на вулиці Кирилівській була відкрита відомим українським археологом В.В.Хвойкою у 1893 році і досліджувалася їм до 1900 року. За результатами досліджень учених можна судити про те, що люди пізнього палеоліту ще відчували безпосередній вплив останнього заледеніння, жили в суворих кліматичних умовах. Вони займалися полюванням і збиранням, будували свої житла з кісток тварин і їхніх шкір. Цікаво, що на Кирилівській стоянці були виявлені кілька великих уламків бивнів мамонта, покритих геометричним і умовно-фігуративним орнаментом. Як видно, вони є найдавнішими пам'ятниками образотворчого мистецтва на території Києва або ж відбивають найдавніші релігійні представлення первісних людей.

Аналогічні древні поселення періодів палеоліту, мезоліту (середній кам'яний вік) і неоліту (новий кам'яний вік) були виявлені й в інших частинах міста: у Протасовому Ярові, у районі Соломенки і Совок, на Оболоні і Приорці, на Лисій горі, Вигуровщині, у Пирогову, у Чапаївці, біля Нікольської слобідки й у ряді інших місць. Знаряддя праці в епоху палеоліту (різці, шкребки і т.д.) виготовлялися з каменю і кісток тварин.

У мезолітичну епоху (10-8 тис. років тому ) відбулися важливі зміни в економічному і соціальному житті суспільства , обумовлені, насамперед, винаходом луку і стріл. У цей період також були початі перші спроби приручення диких тварин, одержало розвиток збирання, виникло рибальство. Неоліт (6 - 4 тис.до н.е.) - час формування племінного ладу, при якому економічною і соціальною основою був, мабуть, матріархальний рід. Ця епоха характеризується появою кераміки (глиняного ліпного посуду), удосконаленням знарядь праці і техніки їхнього виготовлення, перехід до землеробства і скотарства, виникненням нових галузей господарства, наприклад, ткацтва. Однак, ведучими формами господарства як і раніше залишалися полювання , збирання і рибальство.

 

Трипільська культура.

На зміну неолітичної прийшла нова історична епоха, перехідна від кам'яного віку до епохи бронзи - енеоліт. В епоху енеоліту вперше почався видобуток мідної руди і виробництво міді, з'явилися і поширилися мідні знаряддя праці. У цей же період відбувся перехід до мотичного землеробства і пастушачого скотарства. Матріархальні відносини були витиснуті патріархатом.

У Середнє Подніпров'я пам'ятники энеолітичного часу представлені поселеннями хліборобсько-скотарських племен так званої Трипільської культури (4 - 3 тис. до н.е. , одержала назву від села Трипілля біля Києва, у районі якого були досліджені найбільш характерні її пам'ятники). Поселення Трипільської культури звичайно складалися з декількох десятків будівель , розташованих, як правило, по колу , (іноді декількома колами) із площею посередині. Житла в основному наземні, хоча відомі і напівземлянки. Стіни жител зводилися із сильно обпаленої глини, усередині улаштовувалися великі вогнища або глинобитні печі. У господарстві трипільців поряд з мотичним і орним (із застосуванням тяглової сили - бика) землеробством розвивалося і скотарство. Визначну роль продовжували грати полювання , рибальство і збирання. Високої досконалості трипільці досягли у виготовленні глиняного посуду. Її ліпили руками, обпалювали в спеціальних горнах і прикрашали багатобарвним розписом. Орнамент на посуді мав магічно-культове значення і був зв'язаний із представленнями людей про навколишній їхній світ . Трипільці, очевидно, сповідали культ родючості і культ предків, обожнювали сили природи. Крім посуду, були виявлені кілька статуеток з темно-червоної і чорної глини, що зображують жіночі фігурки. Серед численних кам'яних знарядь праці унікальною знахідкою є глиняна ливарна формочка для виготовлення мідних або бронзових мотиг.

Поруч з поселеннями трипільців були виявлені колективні поховання, що дають представлення про загробні ритуали представників цієї культури. Покійних ховали на спині у витягнутому положенні , головою на захід. Пізніше трипільці стали кремувати померлих, залишки пороху зсипали в посудини-урни або в невеликі округлі ямки. Поруч клали посуд, знаряддя праці, зброю і прикраси, серед яких знаходять досить цікаві екземпляри, наприклад, мідні пластинчасті браслети, намист. Велика кількість зброї з металу свідчить, на думку вчених, про патріархальний уклад трипільського суспільства і про виділення родової верхівки, тобто про початок формування класового суспільства.

 

Епоха бронзи.

На території України епоха бронзи датується кінцем 3-го - початком 1-го тис до н.е. Вона характеризується подальшим розвитком землеробства і скотарства, поширенням бронзових виробів. З бронзи, що твердіше міді і більш легкоплавка, виготовляли різні знаряддя праці, зброю , прикраси. Однак цілком замінити виробу з каменю бронзові предмети ще не могли. У цю епоху помітно почала виділятися майнова і соціальна нерівність між окремими родинами . У зв'язку з частими війнами і боротьбою за території стали формуватися великі союзи племен. Наприкінці 3-го тис. до н.е. на території, зайнятій трипільськими племенами, із правого берега Середнього Подніпров'я розселилися племена так званої середньо-дніпровської культури, що асимілювали трипільське населення. Свої житла представники цієї культури будували з дерева. Крім землеробства і скотарства, значне місце в їхній господарській діяльності займали ткацтво і гончарство.

 

Раннє залізне століття.

Ця епоха, що перемінила на початку 1-го тис. до н.е. епоху бронзи, стала заключним періодом в історії первісного суспільства Східної Європи. Праслов'янські племена, що жили на території Києва в цей період, досягли досить високої ступіні розвитку. Поселення з дерев'яних будинків - напівземлянок розташовувалися на невисоких, придатних для землеробства ділянках . Найбільшої майстерності праслов'янські племена досягли в бронзолитейній справі і виготовленні глиняного посуду. До раннього залізного віку учені відносять знайдений у 1852 році при будівництві Анатомічного театру (тепер вулиця Хмельницького, 37) бронзовий кинджал сибірського типу. Рукоять кинджала пластинчаста, з навершиєм у виді фігурки кабана. Перехрестя утворене виступаючими орлиними голівками. Освоєння заліза мало величезне значення для розвитку всіх галузей господарства, скотарства, ремесел, військової справи. З виникненням постійної погрози з боку причорноморських племен киммерійців (VІІІ в. до н.е.), а потім скіфів (VІІ в. до н.е.) лісостепові племена змушені були будувати укріплені поселення-городища, іноді досить великих розмірів. Поселення цього часу знайдено на території Кирилівського заповідника (у 1959 році), у Бортничах, Боярці і ряді інших місць.

У середині 1-го тисячоліття до н.е. племена, яка жили на території сучасного Києва встановили стосунки, що носили характер натурального обміну з кочовими південними "сусідами" - скіфами й античними державами Північного Причорномор'я. На початку нової ери місцеве населення вже підтримувало інтенсивні торгівельні зв'язки зі східними провінціями Римської імперії. Про це , зокрема , свідчать знахідки як окремих римських монет 2 - 4 в.в., так і їхніх скарбів, виявлених на території міста. Пам'ятники древніх культур на території сучасного Києва свідчать про її заселення в період від пізнього палеоліту до 3 у до н.е. Однак, поселення кам'яних, мідних, бронзових і раннього залізних століть складають передісторію Києва і розглядаються вченими як докиївські.


Просмотров: 910 | Добавил: S1lenT | Рейтинг: 0.0/0
Всего комментариев: 0
Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]
Форма входа

Статистика

Онлайн всего: 1
Гостей: 1
Пользователей: 0

Copyright MyCorp © 2019
Конструктор сайтов - uCoz